ENGLISH
  Güncelleme: 24/04/2018

AB Bakanı Ömer Çelik Avusturya ve Hollanda'nın açıklamalarına yönelik değerlendirmelerde bulundu

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avusturya ve Hollanda'nın, "24 Haziran seçim kampanyalarına izin vermeyecekleri" yönündeki açıklamaları hakkında, "Avusturya Başbakanı (Sebastian Kurz) ve Hollanda Başbakanı (Mark Rutte) açıktır ki bu kararları alırken demokratik değerlere yaslanmıyorlar, Türkiye düşmanı ve ırkçı siyasal hareketlere selam gönderiyorlar." ifadesini kullandı.

AB Bakanı Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Hollanda'nın, Avusturya'yı takip ederek, "24 Haziran seçimleriyle ilgili bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarına dönük seçim konuşmaları ve toplantılarına izin vermeyeceğini" açıkladığını anımsattı. 

Söz konusu ülkelerin, bir yandan en temel demokratik hakların kullanımını engellediğini, bir yandan da "Türkiye'deki demokratik gelişmeler olumsuz yönde gidiyor" şeklinde ifadeler kullandığını belirten AB Bakanı Ömer Çelik, "Demokrasinin kendisine karşı yapılan ikiyüzlülüğü şikayet hakkı olsaydı ilk, bu tavırları üreten siyasetçilere dava açardı." değerlendirmesinde bulundu.

AB Bakanı Ömer Çelik, "Avusturya Başbakanı (Kurz) ve Hollanda Başbakanı (Rutte) açıktır ki bu kararları alırken demokratik değerlere yaslanmıyorlar, Türkiye düşmanı ve ırkçı siyasal hareketlere selam gönderiyorlar." ifadesini kullandı. 

Avusturya ve Hollanda'nın, bu yaklaşımlarıyla kendi ülkelerindeki demokratik değerleri zehirlediğinin altını çizen AB Bakanı Ömer Çelik, "Böyle yaparak, AB değerlerine düşman olan ırkçı siyasi hareketlerin büyümesine katkı sağlıyorlar." vurgusu yaptı. 

Bakan Ömer Çelik, şunları kaydetti:

"Avusturya ve Hollanda sağduyulu davranmalıdır. Demokratik değerlerin zedelenmesine kapı açılırsa bunun sonu gelmez. Açılan kapıdan önce popülizm girer, sonra ırkçı siyaset meydanı ele geçirir ve en sonunda da nefret siyaseti her yere hakim olur. Avusturya ve Hollanda başbakanları bu kararları alarak kendi ülkelerine kötülük ediyorlar. Her iki ülkede de ırkçı siyasi hareketler bu yaklaşımlar yüzünden güçleniyor. Avrupa'nın içine bir türlü, dışına başka türlü demokratik yaklaşım olmaz. Demokrasi konusunda sözlerinin itibarı olsun istiyorlarsa önce Türkiye karşıtlığından uzak kararlar almalılar."

Kaynak: AA


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 24/04/2018 / Hit: 9,123