ENGLISH
  Güncelleme: 06/06/2017

Makedonya

Makedonya

 Makedonya

Yönetim Şekli                   Cumhuriyet
Başkenti Üsküp
Yüzölçümü: 25.713 km2
Nüfus 2,062.294
Para Birimi Makedonya Dinarı

 

AB’ye aday ülke statüsüne sahip olan Makedonya, AB’nin Batı Balkanlara yönelik izlediği genişleme politikasında önemli bir yere sahiptir. Üyelik başvurusunu 22 Mart 2004 tarihinde yapan Makedonya, İstikrar ve Ortaklık Anlaşmasını ilk imzalayan ve 2005 yılında Hırvatistan’ın ardından adaylık statüsü kazanan ilk Batı Balkan ülkesidir. Avrupa Komisyonu, Makedonya ile katılım müzakerelerine başlanması yönündeki önerisini Ekim 2009 tarihinden itibaren yinelemektedir. Bununla birlikte, Yunanistan ile yaşanan isim sorunu nedeniyle Avrupa Birliği Konseyi bu öneriyi sonuçlandıracak bir karar alamamıştır.

Yunanistan, ülkenin anayasal ismi olan “Makedonya”nın kullanılmasına, kendi ülkesinin kuzeyinde yer alan Makedonya bölgesi üzerinde hak iddia ettiği gerekçesiyle karşı çıkmakta ve bu nedenle ülkenin hem AB, hem de NATO üyeliğini bloke etmektedir. Bu sorunun çözülememesi sebebiyle müzakereler başlayamamaktadır. Avrupa Komisyonun girişimiyle 29 Mart 2012 tarihinde Makedonya’nın AB’ye katılım sürecini tamamlamak amacıyla Yüksek Düzeyli Katılım Diyalogu başlatılmıştır.

15 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilen Genel İşler Konseyi sonuçlarında Makedonya’da geçtiğimiz yıl yaşanan siyasi krizden kaygı duyulduğu belirtilmiştir. Sonuçlarda, Komisyonun Makedonya’yla müzakerelerin başlatılmasına ilişkin öneri hazırlığının not edildiği, ancak Makedonya’da Nisan 2016’da yapılacak seçimlerin ardından 2014 AB Genel İşler Konseyi kararları ve mevcut koşulluluk ilkesi temelinde durumun yeniden ele alınacağı belirtilmiştir. Bununla birlikte, ülkedeki siyasi krizin çözülememesi nedeniyle seçimler ertelenmiştir.

2016 yılı Genişleme Strateji Belgesinde ise Makedonya’da 11 Aralık 2016 tarihinde gerçekleşecek seçimlere dikkat çekilerek, Makedonya’nın siyasal ayrışmayı aşmak için Przino Anlaşması’nı tam olarak uygulaması gerektiği, Przino Anlaşmasına bağlı kalınarak Parlamento seçimlerinin güvenilir bir şekilde yapılması halinde, Komisyonun, katılım müzakerelerini başlatmaya hazır olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, Makedonya’da hukuki hesap verilebilirliğin sağlanması ve Parlamentonun yasal olmayan dinlemeler ve içerikleri konusunda siyasi sorumluluk tesis etmesi gerektiği, acil reform önceliklerinin hayata geçirilmesi ve makroekonomik dengenin korunması, kamu açığının kontrol edilmesi ve şeffaflık ile kamu harcamaları alanında gelişme kaydedilmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Bunun yanı sıra Strateji Belgesinde, Yunanistan ile yaşanan isim sorununun çözümü için kararlı adımlar atılması, mülteci ve göçmenlerin etkin takibinin sağlanması ve korunma ile ilgili gereksinimlerin karşılanması, Makedonya vatandaşlarının AB ülkelerine yaptıkları temelsiz iltica başvuru sayısının düşürülmesi ihtiyacına ilişkin hususlar ifade edilmiştir.

 


Güncelleme: 06/06/2017 / Hit: 35,383