ENGLISH
  Güncelleme: 11/12/2017

AB Bakanı Ömer Çelik 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü Kapsamında Mevlit Programına Katıldı

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Adana'da Ramazanoğlu Camisi'nde düzenlenen mevlit programına katıldı ve 15 Temmuz darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden şehitlerin mezarlarını ziyaret etti. 

Program sonrası gazetecilere açıklama yapan AB Bakanı Ömer Çelik, hain darbe girişiminin birinci yılına yaklaşırken aynı zamanda o hain girişimini püskürten milletin aziz fedakarlığını andıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere Türkiye'de darbe girişimine karşı, devletin bağımsızlığını, milletin namusunu koruyan, bu uğurda canlarını feda eden şehitleri kabirlerinde ziyaret ettiklerini ve Kur'anı Kerim okunduğunu belirten AB Bakanı Ömer Çelik,  15 Temmuz'un hem millet açısından tarihi bir gün hem de dünyada emsali görülmemiş bir direniş ve kahramanlık olduğunu dile getirdi.

AB Bakanı Ömer Çelik, asker üniforması giymiş katillerin bir milletin üzerine, o milletin güvenliğinin sağlanması için kendilerine emanet edilmiş tank, top, tüfek ve F-16'ları kullanarak acımasızca saldırdığını aktararak şöyle devam etti:

"Ülkenin Cumhurbaşkanını, Başbakanını, bakanlarını öldürmek istediler ama elinde hiçbir şey olmayan, elinde bir taş bile olmayan kadınlar, yaşlılar, gençler sokaklara döküldüler ve bu devletin bağımsızlığını, bizi bu topraklarda hür yaşatan değerleri ve bizim burayı vatan kılmamıza sebep olan tüm prensipleri koruyacak şekilde müthiş bir direniş gösterdiler. Şehitlerimiz oldu. Kimisi tanıdığımız yakın arkadaşlarımız, yıllardır arkadaşlık ettiğimiz insanlar, kimisi hayatımız da hiç görmediğimiz insanlar ama hepsi kalbimizde o günden beri bir meşale gibi yanıyor. Şehitler bize, 'Siz bu topraklarda hür yaşayın, bu vatan topraklarında birlik, bütünlük içinde yaşayın' diye 'biz canımızı feda ediyoruz' dediler. Onlar vazifelerini yaptılar. Önemli olan bundan sonrasında bizim onlara layık olmamızdır. Onlar en aziz varlıklarını, canlarını feda etiler. Bu vatan topraklarında birer meşale, birer bayrak olarak ebediyete yürüdüler. Allah mekanlarını cennet etsin."

Şehitlerin unutulmadığını vurgulayan AB Bakanı Ömer Çelik, "Onların bize verdiği mesajı en taze şekilde hatırlıyor ve onlara layık olmak için bu ülkede daha çok birlik bütünlük içerisinde, daha kardeşçe bir hayata daha çok tutunmak için hep beraber gayret göstermeye çalışıyoruz. Bu ülkeyi daha ileriye götürmek, birlik, bütünlüğü ve kardeşliği daha çok tesis etmek için yapacağımız her çalışma o şehitlerin aziz hatıralarına daha çok sahip çıkma anlamına gelecek." ifadesini kullandı.

- "Bir milletin tamamı şehit olmak üzere sokağa döküldü"

AB Bakanı Ömer Çelik, bugünün sadece sembolik olduğunu, şehitleri her gün andıklarını dile getirdi.

Hiçbir anma, hiçbir sözün şehitlerin ve gazilerin fedakarlıklarını ifade etmeye yetmeyeceğini belirten AB Bakanı Ömer Çelik, şunları kaydetti:

"Milletimiz ve devletimiz geçen sene 15 Temmuz'da hiçbir devletin, hiçbir milletin başına gelemeyecek kadar büyük bir felaketle karşı karşıya kaldı. Ülkenin güvenliği için verilmiş olan savaş uçakları, tanklar milletin kendisine karşı kuşanıldı, kullanıldı. Asker, polis, güvenlik güçleri, masum kadınlar, masum siviller, yaşlı, genç insanlar katledildiler. Bu katliam şebekesinin katletme girişimi karşısında milletimiz, şehitlerimizin etrafında bütünleşti ve devletimizi bir işgalden, milletimizi büyük bir felaketin eşiğinden çevirdi, işgal engellendi, o felaket geri çevrildi. Biz bunu hiçbir zaman unutmayacağız. Bu millet bütün dünyaya gerekirse 3,5, 10 kişinin değil tüm bir milletin bu ülkenin birlik bütünlüğü için şehit olmak üzere sokaklara çıkabileceğini göstermiştir. Dünyada çeşitli fedakarlıkları tarihten okuyoruz, günümüzde yaşıyoruz ama bir milletin topyekun şehit olmak için sokaklara çıkması, bir milletin topyekun şehit olmaya aday olması insanlık tarihinde görülmemiştir. Bu, geçen sene bu millet tarafından gösterildi. Bir milletin tamamı şehit olmak üzere sokağa döküldü. Bazı milletlerin bir parçası, askeri, polisi belli bir kısmı çeşitli dönemeçlerde öne çıkabiliyor. Biz de tarihin çeşitli dönemeçlerinde büyük felaketleri atlattık ama bir milletin tamamının, topyekun, kayıtsız şartsız her bir ferdinin şehit olmak üzere sokaklara dökülmesi insanlık tarihinde ilk defa gözüküyor. Bu bizim milletimizin, millet olma ruhunun en önemli göstergesidir. Devletimizi ayakta tutan en büyük sütundur. Milletçe bundan çıkarmamız gereken ders, birliğimizi bütünlüğümüz koruyacağız, el ele tutuşacağız, kol kola gireceğiz, et ve tırnak gibi geleceğe kardeşçe yürüyeceğiz ve bir daha benzer felaketler gelmesin diye tüm hassasiyetimizle tüm varlığımızla bu mücadeleyi sürdüreceğiz."

AB Bakanı Ömer Çelik'in konuşmasının ardından, 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Gölbaşı'nda bombalı saldırıda şehit olan polis memuru ikiz kardeşler Ahmet ve Mehmet Oruç'un babası Ali Oruç da "Bakanım gözün arkada kalmasın. Ben iki evlat büyüttüm bir evladım kaldı. Gerekirse onu da veririm. Ben de canımı veririm. Vatanım sağ olsun, Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun." diye konuştu.

Kaynak: AA

 

 


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 11/12/2017 / Hit: 1,953