ENGLISH
  Güncelleme: 23/03/2023

Uluslararası Bağışçılar Konferansı Gerçekleştirildi

Avrupa Komisyonu ile Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanı İsveç tarafından 20 Mart 2023 tarihinde Brüksel’de Uluslararası Bağışçılar Konferansı gerçekleştirildi. Bu Konferans, 6 Şubat’ta meydana gelen depremler sonrasında ülkemize yönelik dayanışma ve destek niteliğini taşımıştır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan anılan Konferans’ın açılışına çevrimiçi katılmak suretiyle hitapta bulundu.  Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da Konferans’a fiziken iştirak ederek, taahhüt oturumunda konuşma yaptı.

Konferans çerçevesinde, Hükümetimiz öncülüğünde ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), AB ve Dünya Bankası'nın desteğiyle hazırlanan "Türkiye Deprem Toparlanma ve Yeniden İmar Değerlendirmesi" (TERRA) raporu hakkında katılımcı ülke ve uluslararası kuruluşlara bilgilendirmede bulunuldu. TERRA raporu, depremin oluşturduğu tahribat ve kayıplara ilişkin tespitlerde bulunurken, sürdürülebilir, çevreyle uyumlu ve daha dirençli bir toparlanma ve yeniden imar vizyonu da sunmaktadır. Konferansta katılımcılar, buna yönelik taahhütlerde bulundular.

Uluslararası Bağışçılar Konferansında Türkiye için hibeler ve krediler dahil olmak üzere 6,05 milyar avro taahhüt edildi.


Diğer Haberler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 23/03/2023 / Hit: 3,356

Copyrights © 2023 Republic of Türkiye Ministry of Foreign Affairs
Directorate for EU Affairs
Copyrights © 2023 - Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği Başkanlığı