ENGLISH
  Güncelleme: 19/11/2021

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk KAYMAKCI, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis SCHINAS ile biraraya gelecek

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk KAYMAKCI, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis SCHINAS ile Avrupa Birliği Başkanlığı’nda 19 Kasım 2021 günü saat 14:30’da biraraya gelecek.

Ziyarette Erasmus+ ve Avrupa Dayanışma Programlarının Türkiye’de uygulanması, yeni program dönemine ilişkin beklentiler ve işbirliği fırsatlarının artırılması hususları ele alınacak.

Toplantıya Erasmus+ kapsamında Türkiye ve AB ülkelerinde eğitim görmüş gençler de katılarak edindikleri deneyimleri ve Erasmus+ Programının bundan sonraki uygulamalarına ilişkin görüşlerini paylaşacak.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Schinas ile yapacağı görüşmeye ilişkin bir değerlendirme yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı, bu görüşmenin Ufuk Avrupa, Erasmus+ ve Avrupa Dayanışma Programlarının 2021-2027 yıllarını kapsayacak yeni dönemlerine ilişkin katılım anlaşmalarını imzalamamızın hemen ardından gerçekleşmesinin ayrı bir önemi olduğunu belirtti. Kaymakcı değerlendirmesinde ayrıca, özellikle Erasmus+ gibi eğitim ve gençlik gibi birbiriyle iç içe geçmiş iki konuyu da barındıran bir programa AB’nin gösterdiği ilginin de adeta bir yansıması olduğunu dile getirerek, bu programların hem AB’de hem de ülkemizde önyargıların kırılmasında, kültürler arası sağlam köprülerin inşa edilmesinde ve Türkiye’nin AB üyelik sürecinin ilerletilmesinde oynadığı role dikkat çekti.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Tarih/Saat​: 19 Kasım 2021 - 14:30

Yer​​: Avrupa Birliği Başkanlığı

​​​Mustafa Kemal Mah. 2082. Cd. No:5, 06530

Çankaya/Ankara

 Güncelleme: 19/11/2021 / Hit: 8,423

Copyrights © 2023 Republic of Türkiye Ministry of Foreign Affairs
Directorate for EU Affairs
Copyrights © 2023 - Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği Başkanlığı