ENGLISH
  Güncelleme: 23/05/2021

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı 15. Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisini Ankara’dan Uğurlayacak

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı bu yıl onbeşincisi düzenlenen “Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi”ni 24 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 13:30’da Ankara’da Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı’nda düzenlenecek tören ile uğurlayacak. Uğurlama törenine Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, AB Ülkeleri Büyükelçileri, Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin ve Europa-Orient Rallye Derneği Başkanı Wilfred Gehr ile çeşitli Avrupa ülkelerinden ve ülkemizden 100’ye yakın amatör rallici katılacak.

Uğurlama töreninin ardından ralli, Türkiye etabı kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen 2021 “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” kapsamında Ankara’da Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Evi’ni ziyaret edecek. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen 2021 Gastronomi Yılı kapsamında ralli güzergahı boyunca Türk mutfağını tanıtan etkinlikler de düzenlenecektir.

Bakan Yardımcısı Kaymakcı töreni ilişkin yaptığı değerlendirmede Başkentimiz Ankara’da, Başkanlığımızda gönüllü elçilerimiz olan ralli katılımcılarını ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, “11 yıldır AB İletişim Stratejisi kapsamında ülkemizdeki Avrupa Günü kutlamaları çerçevesinde desteklenen rallinin paylaştığımız ortak değerleri vurguladığını” ifade etti. Bakan Yardımcısı Kaymakcı, güzergâh boyunca uğradığı illerde Türk misafirperverliği ile ağırlanacak ralli katılımcılarına seneye yeniden buluşmak üzere iyi yolculuklar diledi. 

15. Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi:

Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi, 9 Mayıs etkinlikleri kapsamında 2011 yılından beri AB Başkanlığınca Avrupa Birliği İletişim Stratejisi (ABİS) çerçevesinde destekleniyor. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜVTÜRK işbirliğinde gerçekleşen ralli, hıza dayalı bir yarıştan ziyade bir macera rallisidir. Avrupa’nın önde gelen otomobil spor organizasyonlarından biri olan Ralliye değeri 1.100 avronun altında olan eski arabalar katılmaktadır. Bu yıl, 10 ülkeden 20 araç ve 50’ye yakın sürücünün katıldığı Ralli, 16 Mayıs 2021 tarihinde Brüksel şehrinden başladı. Ralli 21-29 Mayıs 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek Türkiye etabı ile son bulacaktır.

Europa-Orient&Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Türkiye ve Yurtdışı 2021 Güzergâhı

Ralli 3 etaptan oluşmaktadır; Batı Avrupa, Balkanlar ve Türkiye güzergahı.

Batı Avrupa ve Balkanlar Güzergahı: Belçika, Almanya, Avusturya, İtalya, Slovenya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Türkiye.

Türkiye Güzergahı: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Bolu, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Nevşehir (Kapadokya - Hacı Bektaş Veli),  Adana, Mersin - Anamur, Antalya - Alanya, Muğla - Dalyan.

Europa-Orient&Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi AB Başkanlığı Uğurlama Töreni

24 Mayıs 2021, Pazartesi, Ankara

13:20-13:40          Konuşmalar

                             Nadir Serin, Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı

                             Wilfred Gehr, Europa-Orient Rallye Derneği Başkanı

                             Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı

                             Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı

13:40                   AB Başkanlığı’ndan Uğurlama Töreni

14:00                   Ralli-Mehmet Akif Ersoy Evini Ziyaret, Altındağ

14:30                   Nevşehir, Kapadokya’ya hareket

 

Değerli basın mensuplarına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 Güncelleme: 23/05/2021 / Hit: 6,775

Copyrights © 2023 Republic of Türkiye Ministry of Foreign Affairs
Directorate for EU Affairs
Copyrights © 2023 - Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği Başkanlığı