ENGLISH
  Güncelleme: 03/01/2023

9 Mayıs Avrupa Günü Sporun Birleştirici Gücünü Ortaya Koyan Renkli Etkinliklerle Ankara’da Kutlanacak

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, ülkemizdeki 9 Mayıs Avrupa Günü kutlamaları kapsamında düzenlenen “12. Avrupa Günü Kupası Koşusu” ile “16. Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Uğurlama Töreni”ne 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat 15:30’da Ankara’da 75. Yıl Hipodromu’nda katılacak.

 

İki ayrı etkinliğe birden evsahipliği yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın yanı sıra etkinliklere AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, AB Ülkeleri Büyükelçileri, Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin ve Europa-Orient Rallye Derneği Başkanı Wilfred Gehr ile çeşitli Avrupa ülkelerinden ve ülkemizden 80’in üzerinde amatör rallici ve yarışsever katılacak.

 

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Kaymakcı,  Avrupa Günü Kupası Koşusu ve Ralli Uğurlama Törenine ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Bu sene Avrupa Günü’nü çeşitli üniversite ve STK’lar ile ortaklaşa düzenlediğimiz konferansların yanı sıra spor ve sanatın birleştirici gücü ile bizi biraraya getiren etkinlikler ile kutluyoruz. Dün Kültür ve Turizm Bakanlığımızla ortaklaşa CSO’da düzenlediğimiz Avrupa Günü konseri ile Ankaralı sanatseverlerle birlikte olduk. Bugün ise Ankara Hipodromunda AB ülkeleri Büyükelçileri ve Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi katılımcıları ile önce artık gelenekselleşen Avrupa Günü Kupası Koşusunu izleyeceğiz. Türkiye Jokey Kulübü ile 12.sini gerçekleştirmekte olduğumuz bu koşu, önümüze konulan tüm engellere rağmen ülkemizin AB üyelik sürecindeki kararlılığının da bir göstergesini oluşturuyor.  Koşu kupa töreninin ardından ise AB Büyükelçileri ile birlikte 10 ülkeden 80’in üzerinde ralli katılımcısını seneye yeniden buluşmak dileğiyle uğurlayacağız. Ülkemizi ziyaret ettikten sonra yaşadıkları ülkelerde Türkiye’nin gönüllü elçisi olacak katılımcılara iyi yolculuklar diliyorum.” dedi.  

 

 

 

 

 

 

12. Avrupa Günü Kupası Koşusu & 16. Europa-Orient&Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Uğurlama Töreni

 

14 Mayıs 2022, Cumartesi, 75. Yıl Hipodromu - Ankara

 

15:30-16:00                Resepsiyon

(Şeref Tribünü Salonu)

 

16:00-16:20                Avrupa Günü Kupası Koşusu ve Kupa Takdim Töreni

 

16:30-17:00                Europa-Orient&Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Uğurlama Töreni

                                    (Hipodrom Otopark Alanı)

 

Değerli basın mensuplarına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

12. Avrupa Günü Kupası Koşusu:

Avrupa Birliği İletişim Stratejisi (ABİS) çerçevesinde Başkanlığımızca 2011 yılından bu yana düzenlenen koşu, ülkemizdeki Avrupa Günü kutlamalarının geleneksel etkinliklerinden birini oluşturmaktadır. Yarış öncesinde Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın 9 Mayıs Avrupa Günü mesajı TJK TV’de yayınlanacaktır. Bakan Yardımcısı Kaymakcı, mesajında yarışseverlerin Avrupa Günü’nü kutlayarak “9 Mayıs Avrupa Günü’nün toplumun tüm kesimlerince kutlanmasından memnuniyet duyuyoruz. 2011 yılından beri Türkiye Jokey Federasyonu ile birlikte düzenlediğimiz bu koşu, aslında ülkemizin AB üyelik sürecindeki kararlılığının da bir göstergesi. Türkiye’nin Avrupa Birliği koşusu uzun, zor ve engelli olacaktır. Ama üyelik koşullarını yerine getiren bir Türkiye, bir gün mutlaka AB’ye üye olabilecektir.” değerlendirmesinde bulundu. 


16. Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi:

Avrupa Birliği İletişim Strateji (ABİS) çerçevesinde Başkanlığımızca 2011 yılından bu yana desteklenen Europa-Orient&Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi, merkezi Almanya’da bulunan “Allgau-Orient Rallisi Derneği” tarafından 2005 yılından beri düzenlenmektedir. Bu yıl 16’ncısı gerçekleştirilecek rallinin sorumlusu Nadir Serin, Derneğin Başkanı ise Alman vatandaşı Wilfried Gehr’dir. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı, Berlin Büyükelçiliği, TÜVTÜRK, OPET, Mutlu Akü ve Boxenstop Araba Müzesi işbirliğinde gerçekleşen Ralli, hıza dayalı bir yarıştan ziyade bir macera rallisidir. Avrupa’nın önde gelen otomobil spor organizasyonlarından biri olan Ralliye 17 yaş ve üzeri arabalar katılmaktadır.

 

2022 yılında, Ralli, 10 ülkeden 15 takım, 40 araç ve 80’in üzerinde yarışmacının katılımıyla düzenlenmektedir. 11 ülke ve 24 şehir ve bölgeyi ziyaret edecek Ralli’nin toplam uzunluğu 9 bin km olup, en uzun güzergahını ülkemiz oluşturmaktadır. Türk takımı, Ralliye katılmak üzere bu yıl, 5 Mayıs 2022 tarihinde AB’nin Başkenti Brüksel’de Lüksemburg Meydanı’ndan uğurlandı. 7 Mayıs 2022 tarihinde Almanya’nın Tübingen şehrinde Boxenstop Araba Müzesi’nden başlayan Ralli’ye katılan ekipler, Avrupa ve Balkanlar etabının ardından İstanbul’da biraraya gelecek. 9-18 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek Türkiye etabının ardından, İsrail ve Filistin güzergahına doğru devam edecek olan Ralli, 30 Mayıs 2022 tarihinde Ürdün’de son bulacaktır.

 

Europa-Orient&Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Türkiye ve Yurtdışı 2022 Güzergâhı

 

Ralli 2 güzergahtan oluşmaktadır: Avrupa ve Ortadoğu güzergahı.

 

Avrupa Güzergahı: Belçika (Brüksel), Almanya (Tübingen, Münih), Avusturya (Salzburg), Slovenya (Maribor), Macaristan (Budapeşte), Sırbistan (Belgrad, Niş), Bulgaristan (Sofya), Türkiye.

 

Türkiye Etabı: Edirne, İstanbul, Tosya/Kastamonu, Ankara, Nevşehir (Kapadokya), Anamur/Mersin, Alanya/Antalya.

 

Ortadoğu güzergahı: İsrail (Hayfa, Tel Aviv), Filistin (Kudüs, Beytüllahim, Ramallah) ve Ürdün (Ölü Deniz/Lut Gölü, Ay Vadisi/Wadi Rum, Amman).Güncelleme: 03/01/2023 / Hit: 6,994

Copyrights © 2023 Republic of Türkiye Ministry of Foreign Affairs
Directorate for EU Affairs
Copyrights © 2023 - Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği Başkanlığı