ENGLISH
  Güncelleme: 08/07/2020

ERASMUS+ ve ESC Programları Komite Çevrimiçi Toplantısı Gerçekleştirildi

Avrupa Komisyonu tarafından organize edilen AB'nin eğitim, gençlik ve spor politika alanlarında Birlik Programları olan Erasmus+ Programı ve Avrupa Dayanışma Programı (ESC) Komitesi, 8 Temmuz 2020 tarihinde internet üzerinden gerçekleştirildi. Program katılımcısı ülkelerin temsil edildiği Komite toplantısına, ülkemizde Erasmus+ ve ESC Programlarının ulusal otoritesi olan Başkanlığımızı temsilen Birlik Programları ve Sınır Ötesi İşbirliği Daire Başkanlığından AB İşleri Uzmanları Arzu Akar ve Dr. Petek Karatekelioğlu katılım sağladı.

Erasmus+ ve ESC Program Komitesi toplantısında Avrupa Komisyonu, COVID-19 salgını ile mücadelede Avrupa’nın toparlanmasına destek olunması amacıyla Erasmus+ ve ESC Programlarının 2020 yılı çalışma programlarında revizyon yapılması yönündeki öneriler görüşülmüştür. Buna göre geçmiş yıllarda kullanılmayan fonlardan oluşturulan 256 milyon Avroluk bütçe ile Eylül 2020’de eğitimde dijital uygulamalar ve kültür, sanat ve yaratıcılığın teşviki konularında yeni stratejik ortaklık çağrıları açılması değerlendirilmiştir.

Diğer yandan Komisyon 2021-2027 dönemi hazırlıklarına ilişkin genel bilgilendirmede bulunmuş Erasmus Programı taslak bütçesinin 27,9 milyar Avro olarak belirlendiğini ve 17-18 Temmuzdaki AB Konseyi toplantısı sonrası yeni dönem bütçesinin kesinlik kazanacağını belirtmiştir. Komite üyesi ülkeler 2020 çalışma programı üzerindeki revizyonla ilgili görüşlerini dile getirmişler ve görüşlerin yazılı istişare süreci ile önümüzdeki hafta tamamlanması kararlaştırılarak 2 saat süren toplantı sonlandırılmıştır. Ülkemiz yeni açılacak çağrıları memnuniyetle karşılayarak COVID-19 dönemindeki eğitim ve gençlik alanlarındaki uygulamaların paylaşılması açısından çnemli olduğunu belirtmiştir. 

Erasmus ve ESC Programları hakkında www.ua.gov.tr ; https://eacea.ec.europa.eu/homepage_en ve https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/node_en adreslerinden ayrıntılı bilgiye ulaşılabilir.


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 08/07/2020 / Hit: 5,391