ENGLISH
  Güncelleme: 07/03/2018

AB Bakanı Ömer Çelik Gündeme Dair Açıklamalarda Bulundu

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke'nin AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Dün Doğu Guta'da tam bir drama şahit olduk. Konvoy bölgeye ulaşır ulaşmaz yeniden bombardıman başladı ve geri çekilmek zorunda kaldık." ifadelerine ilişkin, "Bütün dünya Doğu Guta’daki insani trajedi hakkında ittifak etmiş görünüyor ama rejim insani yardım konvoylarını vurmaktan bile çekinmiyor." değerlendirmesinde bulundu.

 AB Bakanı Ömer Çelik, şunları kaydetti:

"Türkiye Doğu Guta’daki sivilleri almaya hazır olduğunu söylerken bile Türkiye’nin terörle mücadelesini eleştirenler, Suriye rejiminin açık katliamını seyretmekle yetiniyor. Sık sık duyuyoruz, 'Rejim kimyasal silah kullanırsa buna sert karşılık veririz' diyenler var. Bunlar, rejim başka silahlarla masum insanları katlederken, insani yardım konvoylarına bile saldırırken hiçbir somut adım atmıyorlar."

"Taş devri taş kalmadığı için bitmedi" sözünü anımsatan Çelik mesajında, "BM düzeni de BM karar almadığı için değil, alınan kararları insanları katlederek çiğneyenlere karşı bir şey yapılmadığı için çöküyor." ifadesine yer verdi.

Bakan Ömer Çelik, hür dünyanın görevinin demokrasi ve hukuk konusundaki kazanımları korumak olması gerektiğini vurgulayarak "Ama şimdi 'hür dünya' çifte standartların batağına kendi yanlışlarıyla gömülüyor. BM kararları cinayetlerle hiçe sayılıyor, 'hür dünya' seyrediyor. " değerlendirmesinde bulundu.

Suriye’deki insani trajedi karşısındaki vekalet savaşları, çifte standartlar ve hesap kavgalarının çoktan Suriye meselesini aştığını vurgulayan AB Bakanı Ömer  Çelik, şöyle devam etti:

"Artık olan biten sadece Suriye ya da Ortadoğu’nun geleceği değil, dünyanın yakın gelecekte nasıl bir düzene sahip olacağının, BM düzeninin ya da 'hür dünya'nın bir geleceği olup olmayacağının göstergesidir." 

Bakan Ömer Çelik açıklamasını, "(Afrin’deki durum DEAŞ’la mücadeleyi zayıflattı) diyerek manipülasyon yapan ve PYD/YPG terörüne açıkça destek verenlere, 'Rejimin Doğu Guta’daki katliamlarına neden göz yumuyorsunuz?' diye sormak gerek." ifadeleriyle bitirdi.

Kaynak: AA


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 07/03/2018 / Hit: 7,519