ENGLISH
  Güncelleme: 17/05/2017

AB Bakanı Ömer Çelik’in ABD'nin Suriye'de Rejime Ait Hava Üssünü Vurmasına Yönelik Değerlendirmeleri

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, ABD'nin Suriye'de rejime ait hava üssünü vurmasına ilişkin, "Bugün ortaya konulan en azından bu kararlılık, bu askeri kararlılık ciddi bir mesajdır ve bu askeri kararlılıktan dolayı diğer ülkelerin bu askeri harekatı suçlamak gibi bir yaklaşımları kabul edilemez. Çünkü bu askeri harekatın, bu kararlılığın sebebi Esed rejiminin ortaya koyduğu katliamdır." dedi.

AB Bakanı Ömer Çelik, Başbakan Binali Yıldırım'ı Adana Havalimanında uğurlamasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Esed rejiminin yaptığı bu son saldırının, kimyasal silahlarla çocukları, kadınları ordaki masum insanları bu şekilde öldürmesinin, insanlığın tanık olduğu en büyük katliamlardan bir tanesi olduğunu belirterek, bunun çok acı bir sonucu olduğunu, tüm dünyanının vicdanını bir kere daha ayağa kaldırdığını söyledi.

Suriye'de dünyanın vicdanını defalarca ayağa kaldıran Esed rejiminin cezalandırılması için defalarca adım atılmasını gerektiren bir çok olay olduğunu fakat dünyanın adım atmadığını ifade eden AB Bakanı Ömer Çelik, şöyle konuştu:

"Burada olayın kronolojisini hatırlamakta fayda var. Uluslararası toplumun önemli devletleri 'Eğer Esed rejimi halkına karşı hava kuvvetlerini kullanırsa biz bunu kırmızı çizgi sayarız' demişlerdi. Daha sonra Esed rejimi hava kuvvetlerini kullandı ve hiç kimse bir şey yapmadı. Herkes bunu geçiştirdi. Arkasından 'Esed rejimi kimyasal silah kullanırsa biz bunu kırmızı çizgimiz sayarız ve müdahale ederiz' denilmişti. Maalesef Obama döneminde bunlar olduğu halde yine geçiştirildi. Esed rejimin bu katliamlarına göz yumulduğu gibi daha da cesaretlendiren bir takım yaklaşımlar ortaya konuldu."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminden beri özellikle bu hava kuvvetlerini ve arkasından kimyasal silah kullanmasından sonra Esed rejimin cezalandırılması gerektiğini açık ve net bir şekilde söylediğinin altını çizen AB Bakanı Ömer Çelik, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Ne gariptir ki şimdiye kadar bu yapılmadığı gibi tam tersi kararlar da alındı. Geçende İngiltere Dışişleri Bakanı bunun altını çizen bir açıklama yaptı. Kimyasal silah kullanımından sonra Esed'in cezalandırılması gerekirken bu konuda adım atmayan ülkeleri sayarak, 'İngiltere de dahil onların aldığı yanlış kararın neticesidir" diye bizzat İngiltere Dışişleri Bakanı böyle bir açıklama yaptı. Bugün gelinen nokta önceki alınan yanlış kararların neticesidir. Esed rejimi şunu görüyor. Dünyanın gözü önünde bir katliam gerçekleştiriyor ama Suriye'de vekalet savaşı çerçevesinde kimse birbirine müdahale etmiyor. Dolayısıyla bugün ortaya konulan en azından bu kararlılık, bu askeri kararlılık ciddi bir mesajdır ve bu askeri kararlılıktan dolayı diğer ülkelerin bu askeri harekatı suçlamak gibi bir yaklaşımları kabul edilemez. Çünkü bu askeri harekatın, bu kararlılığın sebebi Esed rejiminin ortaya koyduğu katliamdır. Bütün bu ortaya çıkan tablonun neticesi Esed'in ortaya koyduğu eylemler yüzündendir."

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, daha Esed bu katliamı gerçekleştirmeden, kimyasal silahlar kullanmadan bir iki gün önce uluslararası toplumda Esed lehine değişen bir ton gözlemlendiğini, bazılarının daha önce 'Önceliğimiz DEAŞ sonra Esed gibi' bir söylemden bile uzaklaşarak 'Esed rejiminin geleceğine, ne olacağına Suriye'deki toplumun karar verebileceği' şeklinde esasında ilk başta kulağa hoş gelen ama netice itibariyle olayı sürüncemede bırakan, Esed'in kalıcılığını pekiştiren bir takım yaklaşımların ortaya konulduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Şimdiye kadar gözlemlenen şey, uluslararası toplumun kendi içinde yaptığı tartışmalar yüzünden Esed'in daha cesaretlendiği, her katliamından sonra daha büyük katliamlara imza atmak hazırlık yaptığı şeklindedir. Bu son saldırı, bu son katliam bardağı taşırmıştır ve bu gerçekleşen askeri harekatı, Esed rejimine verilen bu cevabı biz Esed'in katliamlarına dönük bir kararlılık olarak okumak isteriz. Umarız ki bu sadece noktasal bir tutum değildir. Bunun sistematik hale gelmesi ve Esed rejiminin halkını katleden bu uygulamalardan vazgeçirilmesi, caydırılması yönünde bir plan bunu izler."

 Kaynak: AA


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 17/05/2017 / Hit: 1,438