ENGLISH
  Güncelleme: 02/05/2017

AB Bakanı Ömer Çelik Kamu Denetçiliği Kurumunu Ziyaret Etti

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Kamu Denetçiliği Kurumunu (KDK) ziyaret etti ve Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ile ortak açıklama yaptı.


Kamu denetçiliği kurumunun, ilgilenilen müktesebat açısından çok önemli bir kurum olduğunu belirten AB Bakanı Ömer Çelik, "Toplumsal hayatın meşruiyetini ve derinliğini sağlayan, koruyan kurumlardan birisi." ifadesini kullandı.
Bakan Ömer Çelik, kurumun faaliyetlerini yakından takip ettiğinin altını çizerek, üniversite yıllarında da Avrupa'daki ombudsmanlık müessesesi ile ilgilendiğini kaydetti.
Kamu Başdenetçisi Malkoç'un birikiminin ve yaklaşımının KDK ile örtüştüğünü dile getiren AB Bakanı Ömer Çelik, gerçekleştirilen görüşmede de yapılabilecek ortak çalışmaların ele alındığını bildirdi.
AKPM'de alınan kararı da değerlendiren AB Bakanı Ömer Çelik, bunun haksız ve adil olmayan bir karar olduğunu belirterek, AKPM'nin ve Avrupa Parlamentosunun (AP), Türkiye gibi demokrasisi saldırıya uğramış ve parlamentosu bombalanmış bir ülkeyle dayanışma ve iş birliği mekanizması üretemediğini vurguladı.
AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'ye karşı sadece eleştirel bir yaklaşım üretildiğinin altını çizerek, "Tarihi bir hatadır. Türkiye büyük bir devlettir. Çok büyük reformlara imza attık, bundan sonra da çok büyük reformlara imza atacağız." ifadesini kullandı.
"Bu tip kararlar herhangi bir şekilde bizi reform irademizden, Türkiye'nin istikametinden geriye çeviremez, yolumuzu saptıramaz." diyen AB Bakanı Ömer Çelik, AKPM içinde Türkiye'nin bir Avrupa devleti ve demokrasisi olduğunu ifade edenlerin sözünün dinlenmediğine de işaret etti.
AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Türkiye'nin bu kararlar karşısında istikamet değiştirmesine gerek olmadığını ve reform iradesinin sürdürüleceğini kaydederek, Türkiye'nin yaşanan terör saldırılarına rağmen özgürlük ve güvenlik dengesini güçlü bir şekilde koruduğunu vurguladı.
KDK'ya düzenlediği ziyarette, hak ve özgürlük alanının sivil hayatta nasıl geliştirilmesi gerektiği konusunda da görüş alışverişinde bulunduğunu belirten AB Bakanı Ömer Çelik, "Bütün bunlar bizim kendi faaliyet ajandamıza sahip çıktığımızı gösteriyor." ifadesini kullandı.
AB Bakanı Ömer Çelik, AKPM'nin kararının AB ile ilişkilerin sonu anlamına gelmediğini vurgulayarak, "Bugünün yarını da var. Bu reform iradesi sürdüğü müddetçe, Türkiye'nin gücü, imkanları yerinde olduğu müddetçe bu konuları da aşarız inşallah." diye konuştu.
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'ın Türkiye'yi yakından tanıdığına dikkati çeken AB Bakanı Ömer Çelik, Jagland'ın bu yanlış karara imza atanların daha zararlı faaliyetlere imza atmaması konusunda elinden geleni yapması gerektiğini belirtti.
Bakan Ömer Çelik, "Bu tarihi hata da giderilecektir. Bu adil ve hakkaniyetli olmayan karar da bir şekilde ortadan kalkacaktır." dedi.
Kamu Başdenetçisi Malkoç da, Bakan Çelik'e ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, "Türkiye'nin dünya ve Avrupa Birliği ile münasebetleri açısından yapılması gereken çok güzel çalışmalar var." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 02/05/2017 / Hit: 2,409