ENGLISH
  Güncelleme: 25/08/2020

Sivil Toplum Destek Programı Fotoğraf Sergisi Ankara’da Açıldı

Finansmanı Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa yapılan ve Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından uygulanan Sivil Toplum Destek Programı kapsamında yürütülen 48 projedenderlenenfotoğraflar 24 Ağustos – 7 Eylül 2020 tarihleri arasında Ankara Esenboğa Havalimanında ziyaretçilerini bekliyor.

 

Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından uygulanan Sivil Toplum Destek Programı kapsamında hibe verilen projelerin fotoğraflarından oluşan sergi, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve Avrupa Birliği Başkanlığı ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı törenle Esenboğa Havalimanında açıldı.

 

Serginin açılış töreni Büyükelçi Christian Berger’in konuşmasıyla başladı.Ardından kürsüye gelen Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Sayın Büyükelçi Faruk Kaymakcı konuşmasında;20.yılını kutlamakta olan Avrupa Birliği Başkanlığının her zaman sivil toplumla birarada çalışmaya özen gösterdiğini,kuruluşundan bugüne sivil toplum kuruluşlarıyla yakından çalışarak projeler üretildiğini ifade etti. Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının Avrupa’nın geleceğine ilişkin tartışmalarda da yer almasının önemine değinen Kaymakcı,sivil toplum kuruluşlarımızın çevreden sağlığa, sanayiden turizme her alanda Türkiye’nin sesini Avrupa’da güçlü bir şekilde ortaya koymasının öneminivurguladı.

 

Kurdele kesme merasimi ve fotoğraf çekimlerinin ardından tören sona erdi.

 

Sivil Toplum Destek Programı kapsamında yürütülen projelerin fotoğraflarından oluşan sergi 24 Ağustos – 7 Eylül tarihleri arasında Esenboğa Havalimanında ziyaret edilebilir.

 

 

Sivil Toplum Destek Programı Projeleri Hakkında

 

FinansmanıAvrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapılan ve Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından uygulanan, Sivil Toplum Sektörü çatısı altında yürütülen programlardan birisiolan Sivil Toplum Destek Programı ile; STK’ların karar alma mekanizmalarına etkin katılımlarının desteklenmesi, kamu sektörü ve STK’lar arasındaki ulusal ve yerel düzeydeki işbirliğinin güçlendirilmesi, STK’ların idari, savunuculuk ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Sivil Toplum Destek Programı I, Yerel STK’lar Hibe Programı ve Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı olmak üzere iki farklı programı kapsıyor.

 

15 farklı şehirde, bir yıl süreyle uygulanan ve Aralık 2019’da tamamlanan Yerel STK’lar Hibe Programı kapsamında çevre, medya, arama kurtarma, fotoğraf, madde bağımlılığı ile mücadele, enerji, engelli ve kadın hakları gibi farklı alanlarda çalışan 38 sivil toplum kuruluşuna idari, savunuculuk ve iletişim becerilerini artırmak için toplam 2,1 milyon avro hibe verildi.

 

Uygulaması devam eden Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında yürütülen 10 proje ile kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi ve sivil toplum kuruluşlarının kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Toplam 4,3 milyon avronun verildiği Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı projeleri ile Avrupa Birliği,sanat, sosyal girişimcilik, otizm, kent ağı kurulması ve nefret söylemi ile mücadele gibi alanlarda faaliyet gösteren Türkiye’nin güçlü STK’ları kamu kurumlarıyla bir araya gelerek ve aralarındaki işbirliğini güçlendirerek ortak çalışmalar yürütmeye başladı.


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 25/08/2020 / Hit: 1,853