ENGLISH
  Güncelleme: 12/10/2021

Avrupa Koleji Burs Programı 2021-2022 Akademik Yılı Başvuruları Başladı

Avrupa Birliği Başkanlığı Özel Sektör Kuruluşlarımızın Desteğiyle Geleceğin AB Uzmanlarını Yetiştiriyor

Avrupa Birliği Başkanlığı, Avrupa Birliği'ne binlerce bürokrat yetiştirmiş olan Avrupa Koleji'ne (College of Europe / Collège d’Europe)  gitmek isteyen Türk öğrencilere yüksek lisans bursu vermeyi öngördüğünü duyurarak, İngilizce ve Fransızca dillerinin her ikisini de iyi derecede bilen başarılı öğrencileri Yüksek Lisans Burs Programı için başvurmaya davet ediyor.

Avrupa Birliği Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen “Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı”, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne adaylık sürecinde, gerek kamu yönetiminde gerek özel sektörde ihtiyaç duyulan, donanımlı AB uzmanlarını ve geleceğin Türk Avrokratlarını yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Avrupa Koleji, Avrupa çalışmaları alanında Bruges ve Natolin kampüslerinde Avrupa’nın en nitelikli uzmanlarını yetiştirmektedir. Kolejin ünü ve saygınlığı, başarılı öğrencileri kabul etmesinden, en iyi akademisyenlere ders verme olanağı sağlamasından, AB kurumlarıyla yakın bir ilişki içinde çalışabilmesinden ve mezunlarının oluşturduğu dayanışma ve iletişim ağından kaynaklanmaktadır.

Kurulduğu 1949 yılından bu yana Koleje her yıl ortalama 2 Türk öğrenci gitmiştir. Bu rakamı artırmak gayesiyle Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından başlatılan burs programı kapsamında 2010-2020 yılları arasında, Avrupa Koleji’ne 127 öğrenci gönderilmiştir. Bahsi geçen burslar Avrupa Birliği Başkanlığı koordinasyonunda Türkiye’nin önde gelen özel sektör ve sivil toplum kuruluşları tarafından sağlanmakta olup, 2020-2021 öğretim döneminde 12 burs sağlanmıştır.

 

Avrupa Koleji Burs programına başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

•          T.C. vatandaşı olmak (Yurt dışında bulunan T.C. vatandaşları da programa başvurabilmektedir.)

•          Son başvuru tarihinde 35 yaşından gün almamış olmak

•          İlgili alanda üniversite mezunu ya da son sınıf öğrencisi olmak

•          İngilizce ve Fransızca dillerinin her ikisini de seçilecek programın dil kriterine uygun şekilde iyi düzeyde konuşup yazabiliyor olmak

 

Burs için son başvuru tarihi 13 Ocak 2021 olarak belirlenmiştir.

Sürece ilişkin sorular için avrupakoleji@ab.gov.tr adresiyle iletişime geçilmesi gerekmektedir. Adaylara telefon yoluyla bilgi verilmeyecektir.

Avrupa Koleji hakkında ayrıntılı bilgi www.coleurope.eu adresinden edinilebilir.

2021-2022 akademik yılı burs duyurusu 

2021-2022 akademik yılı burs başvuru formu (Word formatı)

Avrupa Koleji Burs Programı 2021-2022 Akademik Yılı afişi için tıklayınız.

 

 Güncelleme: 12/10/2021 / Hit: 58,904

Copyrights © 2023 Republic of Türkiye Ministry of Foreign Affairs
Directorate for EU Affairs
Copyrights © 2023 - Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği Başkanlığı