Gençlerimize Avrupa Parlamentosu'nda Staj İmkanı

Son Güncelleme: 14 Ağustos 2023

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış ilişkiler Genel Müdürlüğü (DG EXPO) bünyesinde Türk vatandaşlarının da başvurabileceği 5 aylık süreyi kapsayan bir staj imkanı bulunmaktadır.

"Europe Unit: Enlargement, Western Europe and Northern Cooperation - Post B: Relations with Bosnia and Herzegovina and Türkiye" adlı staj programına adaylar aşağıdaki linkten çevrimiçi başvuru yapabileceklerdir.

https://ep-stages.gestmax.eu/4622/1/europe-unit-enlargement-westerneurope-and-northern-cooperationpost-b-relations-with-bosnia-an/en_US?backlink=search

 

Söz konusu staj için ülkemizden yapılacak başvuruların "Schuman Traineeships" kapsamında ele alınacağı ve Türkçe bilmenin avantaj sağlayabileceği ifade edilmektedir.

5 ay sürecek staj programı, 1 Ekim 2023 tarihinde başlayacak, AP'nin Brüksel'deki binasında, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nde (DG EXPO) gerçekleştirilecektir. Seçilen stajyerlerin, başta Türkiye ve Bosna-Hersek olmak üzere, DG EXPO’nun görev alanındaki ülkelerle AB ve AP'nin ikili ilişkilerinin takibi, raporlama yapılması, toplantılara katılım gibi görevler üstleneceği belirtilmiştir.

Staj başvurusu için son başvuru tarihinin 31 Mayıs günü olduğu (yerel saatle 23.59'a kadar) önemle belirtilmiştir.

Parlamento tarafından Türklere sağlanan diğer staj imkanları:

Parlamento üyeleri yanında staj imkanı: Staja başvurabilmek için lise mezunu olmak yeterlidir. Staj başvuruları doğrudan Parlamento üyelerine yapılabilecektir.

Detaylar için: https://www.europarl.europa.eu/at-your-service/en/work-with-us/traineeships

Parlamentoda ücretsiz 2 ay staj imkanı (Study visit): Söz konusu staj Parlamento üyeleri yanında ya da Genel Müdürlüklerde yapılabilecektir. Adaylar özgeçmiş ve özgeçmişlerini destekleyici belgelerle Personel Genel Müdürlüğü’ne (Secreteriat of the European Parliament) e-posta yoluyla başvurabilecektir.

Staja ilişkin ayrıntılı bilgi için: https://www.europarl.europa.eu/at-your-service/en/work-with-us/study-visits

 

AB tarafından sağlanan diğer staj programlarına aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz:

Schuman Staj Programı

Blue Book Staj ProgramıAB BAŞKANLIĞI' NDA STAJ İMKANI

 

 

 

Bu döküman ab.gov.tr sitesinde bulunan makaleden otomatik üretilmiştir