Antakya Künefesi Avrupa Birliği'nde Tescil Edildi

Son Güncelleme: 13 Mart 2023

Antakya Ticaret ve Sanayi Odasının Avrupa Birliği (AB) nezdinde yaptığı başvuru sonuçlanmış ve "Antakya Künefesi" coğrafi işaret (mahreç işareti) olarak AB'de tescil edilmiştir.

13 Mart 2023 tarihli ve L 074 sayılı AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanan bu tescil ile “Antakya Künefesi” her türlü kötüye kullanım, taklit ve çağrıştırmaya karşı AB’de de koruma altına alınmıştır. “Antakya Künefesi” adı ve logusu, üreticiler tarafından tescil belgesinde/ürün şartnamesinde yer alan yöresel üretim tekniklerine uyulması ve tüm ilçeleriyle birlikte Hatay ili sınırları içinde üretilmesi koşuluyla kullanılabilecektir. Bir gastronomi şehri olan Hatay’a ait “Antakya Künefesi”nin AB tarafından da tescil edilmesi,  ürünün tanınırlığını ve rekabet gücünü artırmakta; iç talep ve ihracat potansiyelini güçlendirmekte ve üretildiği bölgenin ekonomi ve istihdamına katkıda bulunmaktadır.

“Antakya Künefesi”nin AB’de tescili, yaşanan büyük deprem felaketi sonrasında yaralarını sarmakta olan Hatay’ın tarihi ve kültürel mirasının korunmasına da katkı sağlayacaktır.

“Antakya Künefesi” ile birlikte AB nezdinde coğrafi işaret tescili almış ürün sayımız 9’a (Antep Baklavası, Aydın İnciri, Aydın Kestanesi, Bayramiç Beyazı, Giresun Tombul Fındığı, Malatya Kayısısı, Milas Zeytinyağı ve Taşköprü Sarımsağı) ulaşmıştır. Hâlihazırda AB nezdinde coğrafi işaret almak üzere gerekli başvuruları yapılan ve Avrupa Komisyonu tarafından inceleme süreci devam eden 45 ürün bulunmaktadır.

 

Bu döküman ab.gov.tr sitesinde bulunan makaleden otomatik üretilmiştir