2021-2027 Birlik Programları Kapsamında AB ile İşbirliğimiz Güçlenerek Devam Ediyor Gümrükler Programı’na Katılım Anlaşması 15 Kasım 2022’de İmzalandı

Son Güncelleme: 16 Kasım 2022

Ülkemizin Gümrükler Programı’na (Customs) katılımını sağlayan anlaşma, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve Avrupa Birliği adına Avrupa Komisyonu Vergilendirme ve Gümrük Birliği Genel Müdürü Gerassimos Thomas tarafından 15 Kasım 2022 tarihinde imzalandı.

Program, AB ülkeleri ile assosye ülkelerin gümrükler için merkezi bilişim teknolojileri sistemlerinin geliştirilmesini ve işletilmesini ve katılımcı ülkelerdeki gümrük makamları arasındaki temel işbirliğini desteklemektedir.

Program, AB ülkeleri ile assosye ülkelerin gümrük idarelerinin artan ticaret akışları ve e-ticaret ve blockchain gibi yeni ortaya çıkan eğilimlere ve teknolojilere ayak uydurmasına yardımcı olmaktadır.

Program ayrıca güvenlik tehditleri ile daha iyi mücadele edilmesini sağlamakta ve Birliğin, üye devletlerin ve assosye ülkelerin finansal ve ekonomik çıkarlarına katkıda bulunmaktadır.

2021-2027 dönemi için Program bütçesi 950 milyon avrodur.

Program  ülkemizde Ticaret Bakanlığı tarafından uygulanmaktadır: https://ticaret.gov.tr/

Program hakkında daha fazla bilgi almak için https://taxation-customs.ec.europa.eu/eu-funding-customs-and-tax/customs-programme_en

Tanıtım videosu için tıklayın.

Bu döküman ab.gov.tr sitesinde bulunan makaleden otomatik üretilmiştir