Egemen Bağış’ın 22. Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu Faslı’nın Açılması ile İlgili Değerlendirmesi

Son Güncelleme: 11 Kasım 2013

BASIN DUYURUSU 

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın

22. Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu Faslının Açılması ile İlgili Değerlendirmesi 

 

Türkiye-AB müzakerelerinde son derece önemli bir miladı yaşadık ve 5 Kasım 2013 Salı günü Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz ile birlikte Hükümetlerarası Konferansa katılarak 22. Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu Faslını müzakerelere açtık.

Bildiğiniz gibi son yayımlanan 2013 İlerleme Raporu'nda Hükümetimizin reform kararlılığı vurgulanmış, başta Demokratikleşme Paketi olmak üzere reform sürecindeki kararlılığımızdan övgüyle bahsedilmişti.

Şimdi de Avrupa Birliği yakalanan bu olumlu atmosferin devamı niteliğinde çok önemli bir adım atarak ve Salı günü 22. Fasıl müzakerelere açtı.

Faslın açılışına destek veren bir önceki Dönem Başkanı İrlanda’ya, mevcut Dönem Başkanı Litvanya’ya, Litvanya’nın Dışişleri Bakanı, değerli dostum Linkevicius’a, Hükümetlerarası Konferans’ta bizleri yalnız bırakmayan İsveç Dışişleri Bakanı, değerli dostum Bildt’te, değerli dostum Füle’ye ve bütün emeği geçenlere müteşekkiriz.

Söz konusu Fasıl bilindiği gibi daha önce Fransa'da Sarkozy Yönetiminin engel koyduğu 5 başlıktan biriydi. Ancak Sayın Hollande, yönetimi devraldıktan sonra bu 5 başlık arasında yer alan 22. Fasıldaki blokajı kaldırdı ve biz de bu konuda hemen gerekli hazırlıkları yaparak Faslı açacak seviyeye ulaştık.

Nihayetinde 22. Faslın açılmasıyla birlikte AB katılım müzakerelerinde 14. faslı açmış olduk. Yeterli mi? Tabii ki değil. Biz daha önce de bunu gecikmiş ama olumlu bir adım olarak değerlendirmiştik. Zira tek çiçekle bahar gelmez. Biz Türkiye-AB katılım müzakerelerinin fasılalarla değil engellenen, geciktirilen fasıllarla da değil, açılan ve kapanan fasıllarla ilerleyebileceğini her fırsatta vurguluyoruz.

Ümit ederiz ki bu olumlu adım beraberinde ilave olumlu adımlarla taçlanarak Türkiye-AB katılım müzakerelerinin rayına oturmasına katkı sağlar.

Dolayısıyla üzerinde engel olan fasıllardaki blokajların kalkması, bu fasılların bir an evvel müzakerelere açılması, fasıllarla birlikte zihinlerin de açılması elzemdir.

Bugün Avrupa Birliği ve Türkiye olarak FASIL İLE FASILA arasındaki farkı iyi belirlememiz gerekiyor.

Türkiye’nin AB üyelik süreci fasılalarla değil, fasıllarla ilerler

Ama 3,5 senelik bir hasretin sonunda Türkiye’nin AB’ye üyelik yolunda yeni bir dönemin bugün resmen başladığını söyleyebiliriz.

Bu 3,5 yılda herhangi bir başlığın a