ENGLISH
  Güncelleme: 11/05/2017

AB Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland ile Bir Araya Geldi

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Strazburg’da Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Genel Sekreter'in rezidansında gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından basın toplantısı yaptı. AB Bakanı Çelik "Avrupa Konseyi bizim evimiz, biz burada ev sahibiyiz, misafir değiliz. Burayla olan çalışmalarımızı bundan sonra da verimli bir şekilde sürdüreceğiz." dedi. Jagland'la kapsamlı bir görüşme yaptıklarını ve Türkiye ile Avrupa Konseyi arasındaki bütün konuları kapsamlı bir şekilde konuştuklarını belirten AB Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin (AKPM) Türkiye hakkında verdiği ve Türkiye'nin haksız bulduğu görüşleri de Jagland'la paylaştığını ifade etti.

AKPM'nin kararının yanlış ve haksız olduğunu vurgulayan Bakan Ömer Çelik, bununla birlikte Avrupa Konseyinin Türkiye'nin kurucusu olduğu saygın bir kurum olduğuna işaret etti. Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile ilgili taahhütlerine bağlı olduğunu ve bu taahhütlerin dışına çıkmadığını söyleyen Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Türkiye'nin olağanüstü hal ilan ederken bile sözleşmenin verdiği derogasyon hakkını kullandığına işaret ederek, bu zor koşullar içerisinde Türkiye'nin özgürlük-güvenlik dengesini sağlamayı başarabildiğini kaydetti.

AB Bakanı Ömer Çelik, "Sayın Jagland’la konuştuğumuz konular, zaten beraber çalışacağımız konularla ilgili bir yol haritasına işaret ediyor." dedi.  AKPM'nin verdiği kararın haksız ve yanlış olduğunu not ettiklerini ve bunu söylediklerini dile getiren Bakan Ömer Çelik, Avrupa Konseyi ile işbirliğinin süreceğini kaydetti.

Türkiye'nin reform iradesinin ayakta olduğunu ancak Türkiye'nin terörle mücadelesinin de sağlıklı bir şekilde yürümesi gerektiğini vurgulayan AB Bakanı Ömer Çelik, "Türkiye’nin terörle mücadelesi Türkiye’nin güvenliğini sağladığı gibi Avrupa’nın da güvenliğini sağlamaktadır. Terörle mücadele var diye, özgürlüklerin kalkmadığı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin yürürlükte olduğu ender bir model ortaya koymaktadır Türkiye. Herkesin de bunu takdir etmesini bekliyoruz." dedi.

Türkiye'nin güçlü bir demokrasi ve büyük bir Avrupa devleti olduğunu dile getiren AB Bakanı Ömer Çelik, "Türkiye'nin içinde bulunduğu zor koşullarda, birden çok terör örgütüyle mücadele etmede gösterdiği başarı, bunun yanı sıra demokratik hak ve özgürlükleri korumak için gösterdiği gayret, hükümetimizin reform iradesi... Hep birlikte bakıldığında Avrupa Konseyi ile yapacağımız bundan sonra da önemli işler var. Bu iş birliğimizi de sürdüreceğiz." dedi.

Bundan sonraki sonucun ne olacağına ilişkin bir soru üzerine AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'nin Avrupa Konseyinin içinde bir ülke ve Konseyin kurucu ülkesi olduğuna işaret etti.

Avrupa Konseyi ile Türkiye arasında bir zıtlık değil, iş birliği ilişkisi kurduklarına dikkati çeken AB Bakanı Ömer Çelik, yaptıkları görüşmede de Jagland'la yaptıkları her görüşmede olduğu gibi, "pozitif ajanda"ya odaklandıklarını kaydetti.

Karşılıklı olarak eleştirilerini, kaygılarını, çok açık bir şekilde ve dostça dile getirdiklerini vurgulayan AB Bakanı Ömer Çelik, "Ama başarmak istediğimiz şey sürekli ilerlemektir." dedi.

- Yabancı gazeteciler

Türkiye'nin yabancı gazeteciler için güvenli olup olmadığının sorulması üzerine AB Bakanı Ömer  Çelik, "Net bir şekilde söylüyorum, hiçbir şekilde şüpheye yer bırakmayacak şekilde. Türkiye tabii ki yabancı gazeteciler için güvenli bir ülkedir. Gazetecilik faaliyeti yapmak isteyen, gazetecilik faaliyeti çerçevesinde Türkiye'de bulunmak isteyen, gerçekten gazetecilik mesleğine ve kimliğine sahip kişiler açısından Türkiye güvenli bir ülkedir. Türkiye'de rahatlıkla görevlerini yapabilirler. Bu bakımdan da basın hürriyeti çerçevesinde gerekli faaliyeti yürütebilirler." diye konuştu.

Sorunun ima ettiği diğer konuların da farkında olduğunu ama bunun her birinin ayrı bir hikayesi bulunduğunu belirten AB Bakanı Ömer Çelik, "Hiçbir şekilde, gazetecilik faaliyeti adı altında, terörle yanaşık düzen duran ya da birtakım teröristlerin yaptığı toplantılara katılanlar hakkında yapılan soruşturmaları gerçek gazetecilerin faaliyetleriyle karıştırmamak gerekir." dedi.

Kaynak : AA


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 11/05/2017 / Hit: 3,167