ENGLISH
  Güncelleme: 18/05/2017

AB Bakanı Ömer Çelik Adana Yeni Müze Kompleksi 1. Etap Arkeoloji ve Mozaik Müzesi Açılış Törenine Katıldı

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, katıldığı Adana Yeni Müze Kompleksi 1. Etap Arkeoloji ve Mozaik Müzesi açılış töreninde bir konuşma yaptı.

AB Bakanı Ömer Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın da katıldığı açılış töreninde yaptığı konuşmada, müze kompleksinin oluşmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Çukurova'daki pek çok höyükten çıkarılmış tarihi eserlerin burada sergileneceğini ifade eden Bakan Ömer Çelik, 10 yaşında olduğu dönemde müzenin bulunduğu alanda yer alan Milli Mensucat Fabrikası'nın kapatıldığını söyledi.

AB Bakanı Ömer Çelik, bütün gençliği boyunca bu fabrikayla ilgili hikayeler duyduğunu belirterek, "Bir bakıma, Çukurova'daki insanların aşkı nasıl anladığı, hayata nasıl baktığı, hayatı nasıl yaşadığı, geleceğe hangi umutlarla baktığı, hangi çilelerin içinden yürüyerek büyük bir gelecek inşa etmek üzere kendi hayatlarını kurguladıkları, burası temelli olarak anlatılmıştır." diye konuştu.

Türkiye'nin gerçek sahiplerinin hikayesinin kitaplarda yazılmadığını, tarihi ve toplumu anlamak içim ismi bilinenlerin değil, adı konulmamışların hikayelerinin önemli olduğunu anlatan AB Bakanı Ömer Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu müzede beni en çok gururlandıran şey şudur; ben buraya ilk geldiğimde, burada hala tezgahlar vardı ve bazı işçilerle sohbet etmiştim. O işçilerle sohbetim sırasında görmüştüm ki geçmişte yaşanmış o güzel günlerin hatırasını nasıl yazarız diye. Sadece bir gün kazanan, ertesi gün ne kazanacağını bilmeyen, bugün çocuğuna ekmek götüren ama ertesi gün çocuğuna ekmek götürüp götürmeme konusunda tereddüdü olan insanların emeğinin kutsallığının bu binalara ve ağaçlara sindiğini gördüm. Şimdi, Eski Kültür ve Turizm Bakanımız Mahir Ünal ile Kültür ve Turizm Bakanımız Nabi Avcı'nın büyük destekleriyle oluşan bu şey, Adanalının emeğinin kutsanmasıdır. Adanalının çilesinin selamlanmasıdır. Çukurova'nın çilesine, alın terine, emeğine bu müzeyle hep birlikte selam duruyoruz."

- "Müzelerimiz, dünyaya hükmetmiş devletlerin hikayeleriyle dolu"

"Biz, Anadolu'daki çok önemli devletin mirasçıyız." diyen AB Bakanı Ömer Çelik, şu değerlendirmede bulundu:

"Müzelerimiz, dünyaya hükmetmiş, Akdeniz'e, Suriye'ye, Pers ve Ortadoğu bölgesine, Karadeniz'e, Balkanlara ve Asya'ya hükmetmiş, Anadolu coğrafyasını merkez alarak bu imparatorlukları kurmuş, bu egemenlikleri kurmuş devletlerin hikayeleriyle dolu. Bunlardan geriye bazılarından çok, bazılarından az eser kalmış. Ama bin yıldır bu topraklarda olarak, bin yıldır burayı kendimize vatan kılmış bir millet olarak ve buranın bedelini alın terimizle ve kanımızla ödemiş olarak bu meseleye daha çok kafa yormalıyız. Batıdaki Haçlı seferlerinden doğudaki Moğol tehdidine kadar, bir sürü tehdit karşısında Anadolu coğrafyası nasıl ayakta kalmıştır, Türk devletleri nasıl ayakta kalmıştır ve bugün göz bebeğimiz olan Türkiye Cumhuriyeti'ni, bundan sonrasına nasıl götürmeliyiz, nasıl ilerletmeliyiz? Dolayısıyla bütün bu kültürel mirasa, sadece hoş bir hatıra olarak bakmamalıyız. Bu kültürel mirasın gerisinde, geleceğimizi kurgulayacağımız kodları görmeliyiz."

- "Onlarca medeniyetin mirasçısıyız"

AB Bakanı Ömer Çelik, zor bir dönemden geçtiklerini, pek çok tehditle karşı karşıya olduklarının altını çizerek, "Bir millet güçlü ve milli bir yazılıma, büyük bir kültüre sahipse hayatiyetini devam ettirir." dedi.

Kültürü ve irfanı çöken bir devletin ayakta kalamayacağını aktaran AB Bakanı Ömer Çelik, şöyle konuştu:

"İkinci Dünya Savaşı'nın büyük bir saldırısı karşısında anlatılan bir hikaye vardır, bir ülke saldırıya uğradığı zaman, o ülkenin devlet başkanına başbakan gelir ve der ki, 'Büyük bir saldırıyla karşı karşıyayız, ilk yapmamız gereken nedir?' O da der ki, 'Milli kütüphaneyi direkt korumaya alın'. İlk verdiği emir budur. Milletin hafızasını, irfanını, kültürünü korumaya alırsanız, devletlerin hayatındaki siyasi iniş ve çıkışlarını yönetmeniz daha kolay olur. Kültürel hayatınız ve yazılımınız ortadan kalkarsa, o zaman geleceğinizi idame ettiremezsiniz. Onlarca medeniyetin mirasçısıyız, hak edilmiş ve bedeli ödenmiş şekilde burayı kendimize vatan kılmışız, bundan sonrasında burayı daha güçlü sahiplenmemiz için ne yapmamız gerektiğini de buralardan öğreneceğiz." 

AB Bakanı Ömer Çelik, çocukların bu müze kompleksinde vakit geçirmesinden çok büyük mutluluk duyacağını kaydederek, "Burada en çok arzu ettiğim ve sevindiğim şey şudur; çocuklar burada sıkıcı binaların içerisinde gezmeyecek, Adanalı çocuklar AVM'lerde büyümeyecekler, müzelerin bu binalarında, caddelerinde, sokaklarında, ağaç altlarında büyüyecekler. Burada bütün yaz boyunca çocuklara sinema filmi izlettireceğiz, burasını bir çocuk bahçesine çevireceğiz." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 18/05/2017 / Hit: 2,907