ENGLISH
  Güncelleme: 05/05/2020

Erasmus+ Programı ve Avrupa Dayanışma Programı Komite Toplantısı İnternet Üzerinden Gerçekleştirildi

AB'nin eğitim, gençlik ve spor politika alanlarında Birlik Programları olan Erasmus+ Programı ve Avrupa Dayanışma Programı (ESC) Komitesi, 5 Mayıs 2020 tarihinde internet üzerinden gerçekleştirildi. Program katılımcısı ülkelerin temsil edildiği Komite toplantısına, ülkemizde Erasmus+ ve ESC Programlarının ulusal otoritesi olan Başkanlığımızı temsilen Birlik Programları ve Sınır Ötesi İşbirliği Daire Başkanlığından AB İşleri Uzmanları Arzu Akar ve Dr. Petek Karatekelioğlu katılım sağladı.

21 Nisan 2020 tarihli Komite toplantısının devamı niteliğinde olan toplantıda Avrupa Komisyonu, Erasmus+ ve ESC Programlarının uygulanmasında COVID-19 salgını nedeniyle meydana gelen değişiklikler ışığında uygulama süreçlerine ilişkin gelişmeler gündeme aldı. İstişarelerde Komite üyeleri Programların uygulanmasında olabildiğince esneklik sağlanması ve normalleşme süreci tamamlanıncaya kadar sanal ve karma öğrenme hareketliliklerinin gerçekleştirilmesi, sanal öğrenimde ise kaliteye öncelik verilmesi konularında genel uzlaşılarını sürdürüldü. Erasmus+ Programı kapsamında geliştirilen çevrimiçi eğitim platformları tanıtıldı. Avrupa Dayanışma Programı katılımcılarının COVID-19 sürecindeki dayanışma hikayeleri anlatıldı. Toplantıda ayrıca 2021-2027 yıllarında uygulanması planlanan yeni nesil Programların Bilgi İletişim Teknolojisi sistemlerinin altyapılarının güçlendirilmesine dönük çalışmalar sunuldu.

Erasmus ve ESC Programları hakkında www.ua.gov.tr ve https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/node_en adreslerinden ayrıntılı bilgiye ulaşılabilir.


Güncelleme: 05/05/2020 / Hit: 4,384