ENGLISH
  Güncelleme: 04/04/2019

Genç Çevirmenler AB Yolunda

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Genç Çevirmenler Yarışması’nın dokuzuncusu 6 Nisan 2019 tarihinde İstanbul’da yapılıyor.

Avrupa Birliği’ne katılımdan uygun bir süre önce AB müktesebatının Türkçeye çevirisinin tamamlanması ve AB kurumlarının ihtiyaç duyacağı çevirmenlerin yetiştirilmesi Türkiye’nin adaylık yükümlülükleri arasındadır. Bu çerçevede, Avrupa Birliği Başkanlığı, üniversitelerin ve mesleğe hazırlanan genç çevirmenlerin Türkiye'nin AB'ye katılım sürecine yönelik farkındalıklarını artırmak ve bu alanda nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla 2010 yılından bu yana her yıl “Genç Çevirmenler Yarışması”nı düzenlemektedir. Yarışmaya üniversitelerin mütercim-tercümanlık ve çeviribilim bölümleri ile yüksekokulların uygulamalı yabancı dil ve çevirmenlik bölümlerinin son sınıf öğrencileri katılabilmektedir.

Bu güne kadar toplam 945 öğrencinin katılım sağladığı Genç Çevirmenler Yarışması’nın dokuzuncusu 6 Nisan 2019 tarihinde İstanbul’da yapılacaktır. Bu yıl Yarışmaya çeviri eğitimi veren 25 üniversiteden 58’i İngilizce, 21’i Almanca, 18’i Fransızca dillerinde olmak üzere toplam 97 öğrenci katılacaktır.

Yarışmada İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde dereceye giren genç çevirmenlere başarı sertifikaları, Dışişleri Bakan Yardımcısı, AB Başkanı, Büyükelçi Sayın Faruk KAYMAKCI tarafından verilecektir. Yarışmada birinci olan genç çevirmenler Brüksel’de yerleşik AB kurumlarının çeviri birimlerini ziyaretle ödüllendirileceklerdir.


Güncelleme: 04/04/2019 / Hit: 4,600