ENGLISH
  Güncelleme: 06/04/2018

AB Bakanı Ömer Çelik, Paris'te Gündemi Değerlendirdi

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Paris'te Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve AB Bakanı Nathalie Loiseau ile görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Bakan Ömer Çelik Türkiye'nin müttefiki olan Fransa ile Beşşar Esed'in pozisyonuyla ilgili konu başta olmak üzere pek çok ortak noktası bulunduğunu belirterek, "Herhangi bir müttefik askeri üniformasını YPG'lilere eğitim verirken görmek istemiyoruz." dedi.

Suriye ile ilgili gelişmelere değinen Bakan Ömer Çelik, Türkiye'nin Suriye'deki çatışmanın bir parçası olmadığını ve çatışmanın parçası olan ülkelerle aynı şekilde değerlendirilemeyeceğini söyledi. Türkiye'nin bölgede terörle mücadele ettiğini ifade eden Bakan Ömer Çelik, Kilis'e roketler atılırken müttefikleri yanlarında göremediklerine dikkati çekti.

Afrin'de yapılan tünelleri ve mühimmat depolarından çıkan müttefiklere ait silahları hatırlatan Bakan Ömer Çelik, şöyle devam etti: "Bunları sormak hakkımızdır ve sormaya devam edeceğiz. Yaptığımız şey terörle mücadeledir. Bu teröristleri himaye eden ülkeler, bunları buradan çıkarsalardı da biz de müdahale etmek zorunda kalmasaydık. Teröristi himaye edeceksiniz, arkasından 'Türkiye neden müdahale ediyor' diyeceksiniz. Fransa müttefikimizdir. Esed'in pozisyonuyla ilgili konu başta olmak üzere pek çok ortak noktamız da var. Fakat Afrin'in işgal edildiği şeklinde bir cümleyi tabii ki duymak istemiyoruz. Biz orada işgal kuvveti değiliz." 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müttefiklere "Suriye'de konutlar yapalım, göçü tersine çevirelim." şeklindeki önerisini hatırlatan AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'nin başka bazı ülkeler gibi bölgede kalıcı bir otorite kurup orayı yönetmeye kalkmadığını vurguladı. 

Bakan Ömer Çelik, "Burada koalisyon ülkeleri, müttefiklerimiz, Fransa dahil, ellerini taşın altına sokarlarsa beraberce bu işleri orada başarabiliriz. Fakat biz herhangi müttefik askeri üniformasını YPG'lilere eğitim verirken görmek istemiyoruz." diye konuştu.

AB Bakanı Ömer Çelik, Batılı ülkelerin Türkiye hakkındaki yaklaşımını eleştirerek, Türkiye'nin sadece terörle mücadele konusunda iş birliği yapılacak bir askeri karargâh veya göçmen meselesiyle ele alınacak bir toplama kampı olmadığını belirtti.

Görüşmede Anadolu Ajansının Suriye'deki Fransız askeri varlığıyla ilgili yayınladığı haberin gündeme geldiğini kaydeden Bakan Ömer Çelik, "Eğer Fransız askerleri PYD/YPG’ye eğitim veriyorlarsa biz bunu terör örgütüne destek olarak algılarız. Buradaki asli mesele, Amerikalıların burada yaptığı hataların Fransa tarafından da tekrarlanmamasıdır." dedi.

Bakan Ömer Çelik şöyle devam etti:

“Fransa eğer orada partner ya da müttefik arıyorsa bu Türkiye’dir. YPG ya da PYD Fransa’nın partneri olamaz. O zaman ne NATO müttefikliğinin bir anlamı kalır ne de diğer konular kalır. Elysee Sarayı’nda kabul edilen kişiler terör örgütünün yöneticileridir. Bu kişiler Suriye’deki halka acı çektiren uygulamaların arkasındaki kişilerdir.”

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian’ın Suriye krizi ve DEAŞ hakkında kitap yazdığı bilgisini verdiğini söyleyen Bakan Ömer Çelik, PYD/YPG/PKK ve DEAŞ’ın birbirinin aynısı olduğunu muhataplarına ispatlarıyla ilettiklerini, Türkiye’nin Suriye’deki hedefinin bölgeyi terörden temizlemek olduğunu söyledi. "Afrin'de terörist olmasaydı biz oraya müdahale etmeyecektik." diyen Bakan Ömer Çelik, Menbiç'te de aynı durumun söz konusu olduğunu, Türkiye'nin teröristin olduğu her yere müdahale edeceğini kaydetti.

Türkiye’nin Suriye krizi ve bölgedeki gelişmelere dair benzer politikalara sahip olduğunu aktaran Bakan Ömer Çelik, Afrin operasyonu sonrasında Fransa tarafından yapılan açıklamaların gerilime neden olduğunu belirterek “Burada yapılması gereken şudur: Menbiç ya da başka yerlerde, terör örgütlerinin oradan çıkarılması gerekir. DEAŞ’la ilgili bir korkuları varsa eğer biz PYD’yi YPG’yi Türkiye sınırlarından uzaklaştırdık ki Türkiye sınırları aynı zamanda NATO ve Avrupa sınırlarıdır. O nedenle PYD/YPG’nin oluşturacağı alan içerisinden DEAŞ rahatlıkla Avrupa’ya geçer. Türkiye bu faaliyetlerle kendi sınırlarını korumakla birlikte NATO ve Avrupa sınırlarını da korumaktadır.” ifadesini kullandı.

- Türkiye raporlarını bir heyet yazmalı

AB Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Komisyonunun Türkiye raporları hakkındaki bir soruya, Türkiye raporlarının önyargılı ve ideolojik saplantılı kişiler tarafından değil, bir heyet tarafından hazırlanması gerektiği yanıtını verdi. Bakan Ömer Çelik, söz konusu raporların "faydalanabilecek çözüm önerileri içermiyor olmasını" eleştirdi.

Avrupa’da aşırı sağ ve ırkçılığın yükselişiyle yeni Berlin duvarlarının kurulduğuna işaret eden Bakan Ömer Çelik, aslında Türkiye karşıtlığının altında "Avrupa içerisindeki İslam ve göçmen karşıtlığının, yabancı ve Yahudi düşmanlığının ve esas olarak da Avrupa değerleri karşıtlığının" yattığını ifade etti.

Paris ziyaretinin Bulgaristan’ın Varna kentinde gerçekleşen Türkiye-AB Zirvesi’nden sonra iki tarafın yetkililerinin bir araya geldiği ilk görüşme olduğunu kaydeden Bakan Ömer Çelik, “Her ne olursa olsun, sürece sadık kalınması gerekiyor. Her halükarda bütün eleştirilere rağmen, bu sürecin devamında ilkeli olunması gerektiğini bir kere daha ifade ediyoruz. Tabii son zamanlarda hepinizin bildiği bazı tartışmalar var. Benim hep söylediğim şey şudur: Avrupa Birliği’ni cazip kılan şey ilkeler dayanışması olmasıdır. Bir siyasi ilkeler birliği olmasıdır.” diye konuştu. Bakan Ömer Çelik, son dönemdeki gelişmelerle artık yazılı taahhütler konusunda da şüpheye düştüklerini söyledi.

Bakan Ömer Çelik, Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili olarak ise “Sorun Rum tarafından kaynaklanmıştır ve bu net bir tablodur. Bunun bir AB meselesi haline getirilmesi zaten yanlış bir tutumdur. Bir ilkeler birliği olan AB bir mahalle dayanışmasına dönüştü.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye büyük ülkedir deyip, arkasından terörle mücadele ve göçmen meselesi konularında iş birliği sağlayalım diyeceksin. Türkiye sadece terörle mücadele konusunda iş birliği yapılacak bir askeri karargâh değildir. Sadece göçmen meselesiyle ele alınacak bir toplama kampı değildir.” şeklinde konuşan Bakan Ömer Çelik, AB’nin Türkiye ile sürdürdüğü ilişkisinde ilkeli ve etik bir tutumu benimsemesi gerektiğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Balkanlar'da Türkiye ve Rusya etkisi ile ilgili konuşmasına atıfta bulunan AB Bakanı Ömer Çelik, “Biz Balkanlar'da ev sahibiyiz. AB’nin Balkanlarda Türkiye’yi rakip görmesi ya da Balkan politikasını Türkiyesiz geliştirmeye kalkışması başarısızlıkla sonuçlanacak bir şeydir." dedi.

(Kaynak: AA)

 


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 06/04/2018 / Hit: 8,058